Bölgede ilk Defa ULUSLARARASI İSG SEMPOZYUMU DÜZENLEDİK

Bölgede ilk Defa ULUSLARARASI  İSG SEMPOZYUMU DÜZENLEDİK

Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ortaklığında oluşturulan ‘İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi (IOHS) Hibe Programı’ kapsamında yürüttüğümüz projemizin son faaliyeti olan Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Sempozyumu’nu gerçekleştirdik.
Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Deniz Aydın’ın yaptığı açılış konuşmasıyla sempozyumda, DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Edemen, DTSO Yönetim Kurulu Üyesi Nevin İl, Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan ve Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Doğan Hatun yaptıkları konuşmalarla sempozyuma desteklerini ve İSG uygulamalarının kentte geliştirilmesi için yapılacak çalışmalara katkı sağlayacakları taahhüdünü belirttiler.
Diyarbakır kent dinamiklerinin ve Diyarbakır dışından birçok yerden katılımcının bulunduğu sempozyumda, maden ve mermer sektörü özelinde, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sunumlar yapıldı. İş sağlığı ve güvenliği konusunda ülkemizin ne aşamada olduğu, yurtdışı örnekleri ve İSG uygulamalarının ülkemizde nasıl geliştirilebileceğine dair verimli tartışmalar gerçekleşti. 
Diyarbakır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (DİSİAD) öncülüğünde, proje ortaklarımız Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) ve Diyarbakır Madenciler ve Mermerciler Derneği’nin (DİMAD) destekleriyle gerçekleştirdiğimiz sempozyumumuzun sürekliliği konusunda mutabakata varıldı. 12 Ağustos 2022 tarihinde, Diyarbakır kent dinamikleriyle bir araya geldiğimiz İSG Kent Konseyi Çalıştayı’nda oluşturduğumuz yürütme kurulumuz, İSG Sempozyumu organizasyonunu senelik olarak gerçekleştirme hususunda görüş birliğine varmıştır. Böylelikle sempozyumumuzun en önemli çıktısı, süreklilik arz edecek olmasıdır. 
Sempozyum Yürütme Kurulumuz başta olmak üzere; bütün konuşmacılarımıza, sempozyumumuza katılım sağlayan kişi ve kurumlara teşekkür eder, yeniden buluşabilmeyi temenni ederiz.