BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA

Kamuoyuna;
Dün gerçekleşen bakanlar kurulu toplantısında ele alınan tam kapanma süreci ile ilgili alınan karardan sonra, İş camiası, Kobiler ve küçük esnaf için acil tedbirler alınması ile ilgili görüş ve önerilerimiz aşağıda kamuoyuyla paylaşmak isteriz.
Bakanlar kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamalardan çıkan tablo ne yazık ’ki mevcut ticaret ve üretimi işletmeleri için her hangi bir önlem alınmadığını göstermektedir.

17 Mayısa kadar sürecek tam kapanma ile ilgili işletmelerin yüksek çoğunluğu kapanma fiiliyitinde, Olacakları ve bu işletmelerin tüm sorumluluklarının devam ettiğini hatırlatırız.

Tacir ve üreticilerin mali sorumluluklarını yerine getirebilmesi ve üretmeye devam etmeleri
için bir önlem paketinin devreye sokulması hayati önem taşımaktadır.

Alınacak önlemler;
1- Çalışan ücretlilerin maaş vergi ve SGK ödemelerinin ileri bir tarihe ötelenmesi,
2- Mayıs ayında tahakkuk edecek aynı ödemelerin hazine tarafından karşılanması,
3- Finans kuruluşlarına olan ödemelerin yasal zemin içinde ertelenmesinin sağlanması,
4- Uygulanacak kapanmada küçük ve orta ölçekli işletmelere pozitif ayrımcılık yapılması. Yaşadığımız bu talihsiz süreçte ekonominin daha fazla olumsuz etkilenmemesi için; Hazine destekli finansman ve enstrümanların devreye sokulması, 2021 yılı için üretim ve ticaretin önünün açılması ülke menfaatleri doğrultusunda olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Yaşanılan bu talihsiz sürecin şüphesiz ki kahramanları olan tüm sağlık çalışanlarına verdikleri özverili çalışmalardan dolayı minnet ve şükranlarımı sunarız.

Disiad Yönetim Kurulu