DİSİAD İdari Meclisi toplandı, yılın değerlendirmesi yapıldı

DİSİAD İdari Meclisi toplandı, yılın değerlendirmesi yapıldı

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği’nin İdari Meclis toplantısında konuşan DİSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Raif Türk, Çalışanlar ve işverenler olarak gıdalarını barıştan aldıklarını vurgulayarak, “Gıdamızı yıllardır provokasyonlarıyla engellemeye çalışanlar, kan dökmek isteyenler bu defa başaramayacaklardır. Bu kez biz kazanacağız” diye konuştu.

DİSİAD Başkanı Burç Baysal ise, Barışa olan inancın kuvvetlendiği bu günlerde sağduyuya ve sürece destek vermek hassasiyetine işadamları adına devam edeceklerini ifade ederek, “İnancımız o ki, Demokrasiye kavuşan bir Türkiye özlemi ile kalkınmaya itici ve en önemli enstrüman olacağımız inancındayım” dedi.

Sait BAYRAM’ın özel Haberi

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD)’ın, İdari Meclis toplantısı düzenlendi. Liluz Otel’de düzenlenen toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Remzi Durmaz, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, DİSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Raif Türk, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Mütevelli Heyet Başkan Vekili Beşir Yılmaz, Diyarbakır Organize Sanayi İşadamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, Diyarbakır İş Kadınları Derneği Başkanı Esra Aksu, OSGİAD Başkanı Hüsnü Pervane, Güneydoğu Tekstil ve Sanayici İşadamları Derneği Başkanı İhsan Ogurlu ve çok sayıda işadamı katıldı.

DİSİAD’ın yaptığı çalışmalarının yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından kürsüye gelen DİSİAD Başkanı Burç Baysal, 2012’nin son çeyreği ve 2013 yılının ilk iki ayının DİSİAD açısından faydalı geçtiğini ifade ederek, 2 temel konuları olan OSB ve tanıtımı ile şehrin ihtiyacının olduğu her yerde her zaman DİSİAD Bayrağını dalgalandırdıklarını söyledi.

OSB’de somut olaylara imza attık

Organize Sanayi Bölgesi konusunda somut olaylara imza attıklarını vurgulayan Baysal, “çözümsüz kalınan anlarda DİSİAD’ın can simidi olarak şehrine, iş insanlarına görevini yerine getirdiğini lütfen bilin. Tanıtım konusunda yaklaşık bir yıldır çaba sarf ediyoruz. Bir yıllık zaman diliminde olduğu gibi markaların tanıtımına, varlıkların bilinmesine, çaba sarf etmeye devam edeceğimizi özellikle kentte yerel üretimin kullanılmasını teşvik edeceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim” diye konuştu.

Barışa olan inancımız kuvvetleniyor

DİSİAD Başkanı Burç Baysal, Barışa olan inancın kuvvetlendiği bu günlerde sağduyuya ve sürece destek vermek hassasiyetine işadamları adına devam edeceklerini ifade ederek, “İnancımız o ki, tam bir Demokrasiye kavuşan bir Türkiye özlemi ile kalkınmaya itici ve en önemli enstrüman olacağımız inancındayım. Barış ve huzur, Kürtlerin haklarının, sorunlarının çözüme ulaşacağı günler çok yakın olduğu inancındayım. Bizler zor dönemleri yaşadık. Sorunlarımız diğer bölge iş insanlarından farklı oldu. Farklılıkların tecrübelerini edinmiş olan bizler, tecrübelerimizle onurlu bir barış ile kalkınmanın en önemli aktörleri olacağımızın farkında olmalıyız” dedi

Türk: Yönetimi tebrik ediyorum

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Raif Türk, DİSİAD’ın yönetimini çalışmalarından dolayı kutlayarak, “Son 6-7 aylık süre içerisinde güzel işler yaptılar. Bu çalışmalarını sürdüreceklerine, yeni başarılar elde edeceklerine inanıyorum. Biz son 13 yıl içerisinde çok sayıda istişare kurul toplantısı, genel kurul toplantısı yaptık, Sorunlarımızı tartıştık. Ülke ekonomisinin yanında Diyarbakır ekonomisinin çok tartıştık” dedi.

Bizim rüyamız barış oldu

Her defasında sözü götürüp barışa dayandırdıklarını ifade eden Türk, şöyle dedi:

“Dedik ki huzur ve barış ortamı olmazsa, bir şey yapamayız. En son o kanıya varmıştık. Bugünlerde Vizyon’da ‘kelebeğin rüyası’ filmi var. Kelebek nasıl bir rüya görüyor bilmiyorum ama bizim yıllarca rüyamız hep barışa dair oldu. Biz barış ümitleri ile oturup kalktık. Çok defa ümitler belirdi, bir yerlere gelinecek gibi oldu. Artık bu defa olabilir diyecekken, provokasyonlar ardı sıra geldi ve maalesef her defasında sil baştan, yeniden daha çok kan döküldü. Daha çok çocuklarımız öldü. Daha çok kalkınmamız engellendi. Şimdi yeniden bir ümit belirdi. Fakat bu defa öncekilere benzemiyor. Gerçekten güçlü bir ümit var. Sayın Başbakan’ın kararlı bir duruşu var. İmralı’nın güçlü bir iradesi var. BDP’nin bu konuda iyi bir duruşu var. Ve halkımızın, gerek partilerin tabanı olsun, gerekse partilere oy vermiş insanlar olsun halkımız arasında çok büyük ümitler yeşermiş durumda. Yine provokasyon girişimleri oluyor. Hem de çok büyük ve acımasız girişimler oluyor. Ama bu defa eskisi gibi olmayacak buna inanıyorum. Gidişatta bunu gösteriyor. Çünkü artık şerbetlendik gibi. Provokasyonlara karşı artık hepimiz bilinçliyiz. İktidarı ve muhalefetiyle barış isteyenlerin tamamı bu provokasyonların farkında ve süreç provokasyonlarla bir kesintiye uğratmayacaktır.’’

Bu kez Barış ve huzuru isteyenler kazanacak

Türk, “Bizim bundan daha değerli gündemimizin olacağını düşünmüyorum. Daha önemli bir dersimizin olduğunu düşünmüyorum. Bütünüyle bizim için her şey barıştan ibarettir. Ve bunun gerçekleşmesi için her DİSİAD üyesinin bunun ötesinde herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söylemeye gerek yok. Herkes bunu yapıyordur, yapacaktır. Bu konuda çok şey söylenebilir. Ama şunu söyleyeyim. Bizler çalışanlar işverenler, gıdamızı barıştan alıyoruz. Gıdamızı yıllardır provokasyonlarıyla engellemeye çalışanlar kan dökmek isteyenler bu defa başaramayacaklardır. Bu kez biz kazanacağız. Barışı isteyenler, huzuru isteyenler kazanacaktır” dedi.

Arzu ve Ensarioğlu’na plaket

Açılış konuşmalarının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu’na plaket sunuldu. Plaket sunumundan sonra toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.