DİSİAD’DAN TOPLUMSAL UZLAŞI VE BARIŞ GİRİŞİMLERİ

DİSİAD’DAN TOPLUMSAL UZLAŞI VE BARIŞ GİRİŞİMLERİ

 

DİSİAD Yönetim Kurulu olarak 7 Haziran seçimlerinden sonra Bölge ve Ülke genelinde meydana gelen siyasi istikrarsızlık ve çatışmalı ortam her birey ve kurum gibi bizleri’de derinden  etkilemiş ve üzmüştür..

Bu bağlamda sivil toplum kuruluşu anlayışı ve duyarlılığıyla tekrardan çözüm sürecine dönülmesi ve kalıcı barışın tesisi için bir dizi ziyaretlerde bulunup görüşmeler gerçekleştirdik.

Ziyaretlerimiz Ankara ve İstanbul olmak üzere iki ayakta gerçekleşti. Ankara da, İNGİLTERE, ABD,  RUSYA Büyükelçileri, ve AVRUPA BİRLİĞİ DELEGASYONU,  Muhalefet partileri,(HDP, CHP) İstanbul’da ise TÜSİAD ve TURKOFEND ile olmuştur.

Yaptığımız görüşmelerde heyetimiz genel anlamda çatışmalı ortamın sona ermesi için görüşme yaptığımız bütün kurumlardan destek ve duyarlılık hususunda daha fazla hassasiyet içinde bulunmaları istemiştir.

Heyet olarak izlenimimiz, bütün kurumların yaşanan bu çatışmalı ortamdan kaygı ve üzüntü duydukları idi.  Bir an önce çözüm süreci için görüşmelerin başlaması, PKK’nin ateşkes ilan etmesi ve devletin de gerekli adımları atması yönünde yüksek bir algıya sahip oldukları şeklindeydi.

Büyükelçiliklere yaptığımız ziyaretlerde mayıs ayından beri bölgede ihracat yapan firmaların ve özelikle de orta doğuya ihracat yapan firmaların ihracatlarının durma noktasına geldiğini ve istikrarsızlığın devamı halinde bölgenin ekonomik olarak durma noktasına geleceğinin ve bir ekonomi örgütlenmesi olarak derin endişelerimizin olduğu yönünde tespitlerimizi belirttik

Siyasi partilerle olan görüşmelerimizde ise HDP Eş Başkanı Sayın Selahattin DEMİR TAŞ’A PKK’ye eylemsizlik konusunda daha yüksek sesle çağrılar yapmasını gerektiğini aksi takdirde 1 Kasım Seçimlerinin Demokratik bir ortamda gerçekleşmeyeceği ve bu durumun, ülkeyi büyük bir kaosa götüreceğini ifade ettik. Çağrımızı olumlu bulduklarını ve bu yönde kendilerinin’ de büyük bir çaba içerisinde olduklarını söylediler.

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU ile görüşmemizde seçim beyannamelerinde özelliklede gençler için olan 4 madde konusunun demokrasi için çok önemli olduğunu ve bunun için CHP’NİN daha duyarlı davranmalarını ve seçim güvenliği konusunda mutlaka inisiyatif almaları hususundaki görüşlerimizi paylaştık. Sayın KILIÇDAROĞLU 4 Madde konusunda mecliste daha yoğun mesai harcayacaklarını ve seçim güvenliği konusunda mutlaka müdahil olacaklarını belirtti.

İstanbul’da yaptığımız görüşmeler ise TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Cansen BAŞARAN ve Tarkan KADIOĞLU ile gerçekleştirdik. Görüşmemizde Ekonomi örgütlenmeleri olarak çözüm sürecinin ekonomi ayaklarını oluşturan kurumlar olarak referansı demokrasi almamız gerektiği ve üzerimize bu anlamda ne düşüyorsa birlikte yapmamız konusunda karşılıklı olarak görüşlerimizi dile getirdik.

 

Ziyaret ettiğimiz kurumlar ve siyasi partiler ziyaretimizi ve temaslarımızı oldukça pozitif olarak değerlendirdirirken bizimle aynı kaygıları paylaştıklarını, çatışmalı sürecin bir an önce bitmesi gerektiğinin ve sürecin uzaması halinde daha vahim sonuçlara neden olacağının altını çizdiler.

Sorunun çözümü için ellerinden geleni yaptıklarını belirtirken bundan sonrası içinde imkânları dahilin’de tekrar görüşmelere başlanması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler

Ortak paydamız barışın ve huzurun ertelenmeyecek kadar acil bir durum olduğu ve tarafların zaman kaybetmeden hemen çözüm sürecine geri dönmesi gerekliliğidir.

 

NOT: Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakandan randevu taleplerimiz oldu. Yanıt bekleniyor

 

DİSİAD YÖNETİM KURULU