“UNESCO’ya Adaylık Sürecinde Diyarbakır Surları ve Turizme Katkıları” konulu panelimizi büyük bir katılımla gerçekleştirdik

“UNESCO’ya Adaylık Sürecinde Diyarbakır Surları ve Turizme Katkıları” konulu panelimizi büyük bir katılımla gerçekleştirdik

Son 20-30 yıldır,  Bölgenin kalkınması adına onlarca teşvik paketi açıklandı. Ancak yine de bölgede birkaç fabrika dışında bir şey gelişemedi. Çatışma ortamı ve yetersiz altyapı bunun ana nedenlerinden biriydi. Bugün her 2 konuda Bölgede gelişme var. Bir yandan altyapı sorunlarımız yavaş da olsa çözülürken, öte yandan da bir barış süreci en azından bir çatışmasızlık sürecindeyiz.Biz de tam da bu nedenle şuan bu toplantıyı yapıyoruz.

En son 2012 Nisan ayında çıkan teşvik yasası Bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcılara yeni bir takım avantajlar getirmekte. Bunların içinde özellikle istihdam ve yatirim maliyetlerinin desteklenmesi .çok kıymetli destekler.  Bu destekler özellikle turizm alanında daha da anlam ifade ediyor. İrlanda barış sürecinin baş aktörlerinden biri olan ABD’li eski senatör George Mitchell, barışın tesisinin kuşaklar alacağını söyleyerek, çatışma sonrası süreçte özellikle insanların kafaları ve kalplerindeki anılarının tamirinde ekonomik imkanların da önemine dikkat çekerek şöyle diyordu.“İki tarafın liderliğinin de bunun için birlikte çalışması gerekiyor. İşin bir diğer yanı da, ekonomik imkânlarla ilgili. Ekonomik durgunluğun olduğu bir yerde, barış sürecini uygulamaya koymanız çok daha zordur. Dolayısıyla etkili bir politik liderlik, sağlanacak ekonomik imkânlarla birlikte önemli.”

Kısacası, çatışma sonrası süreçlerde insanların kafaları ve kalplerinin tamirinde ekonomik imkanlar da önemlidir. Biz bu nedenle bölgenin tahrip olan ekonomisinin de barış süreci ile birlikte tekrar gündeme getirmek istiyoruz. Bu coğrafyada yaşayan herkes bu savaştan etkilendi, binlerce insanımızı kaybettik, doğamızı, ormanlarımızı, üretim yeteneklerimizi kaybettik…. Şimdi yaraları sarmanın zamanı.Bölge ekonominin toparlanmasının yanı sıra yaraların sarılmasında turizm de önemli bir rol oynayabilir. Neden turizm diye soracak olursanız?- Çünkü Bölge inanılmaz tarihi ve doğal kaynaklara sahip. Kısaca örnekler ver.SURLARIMIZ,TÜM FARKLI İNANÇLARIN İBADET MEKANLARI,ON GÖZLÜ KÖPRÜ ,vs Bölgenin turizm potansiyeli çok yüksek.- Hizmet sektörü ve istihdam odaklı bu sektör için her türlü  olağana sahip olduğumuz gerçekliği  İçi’nde  insan emeğine dayalı olan Turizm  sektörü istihdam sorunumuz içinde büyük bir olanak ve genç nüfusumuz ki Nüfusumuzun %50 si 24 yas altında ve en önemlisi bizler misafirperver bir topluluğuz ve bu konuya 7,den 70 hakim olduğumuz gerçekliği ile Turizmin en önemli argumanida bu değil m?- Turizm ekonomik gelişme ve iş yaratmanın önemli bir aracıdır ve kırsaldan,kentlere tüm bölgeye kadar çarpan etkisi üretimden tüketime kadar çok fazladır. Kalkınmaya etkisi yüksek bir alan ;Fakat Bölgede turizmi geliştirmeye çalışırken doğru geliştirmeliyiz. “Bölgede nasıl bir turizm olmalı”. “Bölge kalkınmasında turizm bir öncü rol üstlenebilir mi?” Biz bugün aslında bu sorulara yanıt aramaya geldik! Bildiğiniz üzere binlerce yıllık geçmişi ve onlarca medeniyete beşiklik etmiş olan Surlarımız yasamın için de olağanca canlılığı ile devam eden surlarımız ve hevsel bahçeleri UNESCO zirvesinde aday bu adaylığımızın 2014 yılında daimi üye listesine girmesi ne katkı yapmak ve bizlere miras olan bu yapıtları tüm dünya insanlığına tanıtmak amacıyla bugün düzenlediğimiz bu panel 2 kurumun değerli katkılarıyla gerçekleşti. Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi.  Buradan onlara teşekkür etmek istiyorum.organizasyonumuza ev sahipliği yapan Hilton oteline bizler dun ve bugün mekanların da ağırlayan Chefs  Restorant  ve Liluz Otele YK üyelerimiz ve Valilik Bld. Özel kalemlerine  sonsuz  teşekkür ederim. Bu kentte yasayan insanlar olarak yaşantımızın büyük bir bölümü demokrasi mücadelesi ile geçti. Diyarbakır’dan yükselen bu mücadele sadece Bölgenin değil Türkiye’nin demokrasi çıtasını da yükseltti. Kürt sorunu temelde bir eşitlik ve adalet sorunudur. Adalet ve eşitlik, Türkiye’de yaratılan zenginliğin adil paylaşımını da gerektirir. Bu kafaların ve kalplerin tamirine de iyi  gelecektir!

Burç BAYSAL

DİSİAD YK BAŞKANI

DSC_4646