“KENTİMİZİ VE MARKALARIMIZI TANIYALIM” PROGRAMIMIZ DEVAM EDİYOR.

“KENTİMİZİ VE MARKALARIMIZI TANIYALIM” PROGRAMIMIZ DEVAM EDİYOR.

YEREL MARKALARIMIZDAN DİYAR KABLO UMUT VADEDİYOR

Kentimizde üretim yapmakta olan sanayicilerimizin faaliyetlerini yerinde incelemek, sanayi kültürünün gelişmesi yönünde yapılan çalışmaları desteklemek amacıyla derneğimiz öncülüğünde yapılmakta olan “Kentimizi ve Markalarımızı Tanıyalım” çalışmaları kapsamında 1 Ekim 2013 Salı günü saat 13:00’de Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan İş adamı Sayın Mehmet KIRICI’ya ait Diyar Kablo fabrikası ziyaret edildi.

Çok sayıda kamu kurum ve kuruluş temsilcileri yanı sıra banka müdürleri ve sivil toplum örgütü başkanlarının da katıldığı programda yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren DİSİAD başkanı Burç BAYSAL; bizler bu kentin değerlerini tanıtmak, yerelde yapılan üretimi desteklemek amacıyla iki yıldır aktif olarak çalışıyoruz. Bütün olumsuz koşullara rağmen bu kentte yatırım yaparak istihdam sağlayan tüm yatırımcılarımızın yanında yer almak, onların sıkıntılarını paylaşmak niyetindeyiz. Bugün içinde bulunduğumuz kablo fabrikası ilimizde üretim yapan tek kablo firmasıdır. Bu fabrikada üretilen kablo ve diğer elektrik malzemelerinin bölgemiz başta olmak üzere Türkiye ve dünya pazarında yer almasından büyük bir memnuniyet duymaktayız. Bu ve benzeri yatırımların bu bölgede artmasında yarar görüyoruz. Bunun için başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere, yatırımcılarımızın en büyük ihtiyaçlarından biri olan arsa sorununu çözmek gerekiyor. Büyük çabalar sonucu tahsisi yapılan ek OSB’de maalesef özel sektör tarafından kısmen işgal edilmiş. İlgili kamu kurum ve kuruluşlarının bu haksız işgalin sona erdirilmesi için bir çaba göstermemesini anlamakta güçlük çekiyoruz.

Öte yandan bu kentin nefes almasını sağlayacak olan bazı kamu arazilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konut rezerv alanı olarak ilan edilmesi bizleri kaygılandırmaktadır. Hiçbir yerel yönetimin veya sivil toplum örgütünün görüşlerine başvurulmadan konut rezerv alanı olarak belirlenen Talaytepe ve Mastfıroştepe arasındaki Kent Ormanı alanının 200 bin dönümü ve Dicle Vadisinin iki yakası için de kent bileşenlerinin ortak tepki geliştirmesi gerekiyor. Bu bölgede sanayicilerimizin ihtiyacı olan arsa sorununu çözemeyenlerin bu kentin can damarından rant elde etmelerini de kabul edilmez bir yaklaşım olarak gördüğümüzü belirtmek isterim. Bir diğer konu ise kent merkezindeki stadyumun TOKİ tarafından konut ve ticaret merkezi olarak imar planı değişikliğine gidilmesi konusudur. Halen kentin en işlek ticaret merkezi konumunda olup mevcut haliyle bile nüfus ve trafik yoğunluğuna cevap veremeyen bir bölgede yeni bir ticaret merkezi yapmak bu kente yapılacak en büyük kötülük olacaktır.

Biz DİSİAD olarak bu kentin gelişmesi için yapılacak her çalışmanın içinde yer alacağız. Ama bir o kadar da yapılacak yanlışlara da karşı koyacağımızı tüm kamuoyunun bilmesini isteriz.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu başkanı Ahmet SAYAR da yaptığı kısa değerlendirmede; DİSİAD’ın yapmakta olduğu bu çalışmalardan dolayı kendilerini kutluyoruz. Oldukça önemli bir çalışma yürütmektedirler. Biz de Oda olarak bu gibi çalışmaları destekliyoruz. Bu kentte yatırım yapan tüm yatırımcılarımıza teşekkür ediyoruz. Onların yapacağı tüm yatırımlarda kendilerine elimizdeki tüm imkanları seferber etmeye hazırız. Onlar bu kentin efendileri ve bizler de oların hizmetkarlarıyız.” Dedi.