OLUŞACAK YENİ HÜKÜMET İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZ

OLUŞACAK YENİ HÜKÜMET İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMAMIZ

Bilindiği gibi 7 Haziran genel seçimlerinin sonuçları ülkemizde bir koalisyonu işaret etmektedir. Seçimden sonra mecliste temsili yet bulan partilerinin yaptıkları uzlaşmaz Açıklamalar hem kendi partilerine hem’de Türkiye’ye ciddi zararlar verebilir.

 

Türkiye’nin sorunlarını Akılcı bir temelde ele alan, başta yeni anayasa, çözüm Süreci ve ekonomi konusunda çözüm üretecek işbirliğine ihtiyaç olduğu aşikârdır. Bölgemiz başta olmak üzere tüm ülkeyi siyasi ve ekonomik alanlarda 10 yıllardır olumsuz etkileyen Kürt sorunu, cumhuriyet tarihimizin en önemli sorunudur.

 

Partilerin biran önce seçmenin verdiği Mesajı ciddiye alarak,  uzlaşmacı bir tavırla Hükümet’i kurmalarını bekliyoruz.

 

7 Haziran seçim sonuçlarının verdiği bir diğer mesajda; Türkiye halkları Kürt sorununu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözme iradesini ortaya koymasıdır.

 

Türkiye’nin en önemli sorunu olan Kürt sorununun Çözümü, kurulacak Hükümet’in vazgeçilmez gündem maddesi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki Kürt sorunu sadece Türkiye’nin değil bugün itibariyle Ortadoğu’nun önemli meselesi haline gelmiştir.

 

Diyarbakır sanayici ve iş insanları derneği olarak tüm siyasi partilere; siyasetin sorun çözmek için yapıldığını hatırlatarak, kimseyi ötekileştirmeden Türkiye’nin tüm sorunlarını çözmek için çaba sarf etmelerini ve bunun için görev almaktan kaçınmamaları, Uzlaşma ve işbirliği için ortak paydaları Öne çıkarmaları çağrısında bulunuyoruz.

DİSİAD Yönetim Kuruluuntitled (2)