OSB’ de işgaller sona erdirilmeli

OSB’ de işgaller sona erdirilmeli

DİSİAD Başkanı Burç Baysal, organize sanayi bölgesine ilave alan eklenmesi için tapusu alınan alanda işgalin olduğunu ve alt yapı çalışmalarına başlanamadığını belirterek, “İşgal yatırımcıların Diyarbakır’a gelmesini de engelliyor” dedi.

Kentte üretim yapan yerel markaların tanıtımına katkı sunmak amacıyla Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) tarafından Diyar Kablo Fabrikasına bir ziyaret gerçekleştirildi.

Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyetini sürdüren Diyar Kablo Fabrikasına yapılan ziyarete, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, KOSGEB Müdürü Mehmet Fidan, Vergi Dairesi Başkanı Osman Özbakır ve iş adamları katıldı.

“İşgal yatırımı engelliyor”

Fabrikada DİSİAD Başkanı Burç Baysal tarafından yapılan açıklamada, kentte yer alan fabrikalarda üretimlerin genelde tarıma dayalı olduğunu belirterek, Diyar Kablo firmasının ise farklı bir alanda üretim yaptığını vurguladı.

Yaklaşık 14 aydır organize sanayi bölgesine ilave alan eklenmesi için çalışma yürütüldüğünü, bu çalışma sayesinde ilave edilecek alanın tapusunun alındığını ifade eden Baysal, ancak ilave yapılacak alanda işgalin olduğunu dile getirdi.

Yerel yönetimler inisiyatif almalı

Bu tür işgaller yüzünden yatırımların engellendiğini dile getiren Baysal, “OSB’nin ilave alanı işgal altındadır. İşgal yatırımcıların Diyarbakır’a gelmesini de engelliyor. OSB yönetimi işgalden ötürü alt yapı çalışmalarına başlayamıyor.” dedi.

Kentte gerçek bir anlamda bir kalkınma için daha düzgün OSB alanları oluşturması gerektiğini belirterek, “Bu konuda yetkilileri göreve çağırıyoruz. Kamu ve yerel yönetimlerin bu konuda insiyatif almasını istiyoruz” dedi.

Ekonomi paketi hazırlanmalı”

Baysal’dan sonra açıklamalarda bulunan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar ise demokratikleşme paketi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sayar, paketin yetersiz olduğunu savunarak, bölgenin ekonomik kalkınması için de yeni paketin hazırlanmasını istedi.

Diyar Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kırıcı ise yaklaşık 7 yıl önce faaliyete başlayan fabrikada 40 kişinin istihdam edildiğini söyledi. Teknolojiyi yakından takip etmeleri sayesinde çok katileli üretim yaptıklarını kaydeden Kırıcı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yanı sıra 4 ülkeye de ihracat yaptıklarını söyledi.

“Stadyumun yerine yeşil alan yapılsın”

DİYARBAKIR Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptığı açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imar planı ile ilgili düzenleme yaptığını belirterek, “Mevcut stadyumun yerinin AVM’ye dönüştürülmesini uygun bulmuyoruz. Kentin en yoğun yerine AVM’e yapmak kentin hava almasını engellemektir. Mevcut stadyumun yeşil alan olarak kalmalı. Ayrıca Dicle Vadisi Projesi kapsamındaki yerleri bakanlık, yapı ruhsatı vermek suretiyle konut alanına çeviriyor. Bu da çok yanlıştır.” dedi.

Elektrik sektörüne yerli imza: DİYAR KABLO

Mehmet Kırıcı, Ahmet Kırıcı ve Mehmet Ali Bülbül 1998 yılında DİYARSAN ELEKTRİK firmasını kurarak Elektrik sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde pazarlama ve dağıtım yapmaktadır. Bölgenin hızla gelişen İnşaat Sektörü ve Orta doğunun yeniden şekillenmesiyle oluşan pazarın etkisiyle firmamız 2006 Yılında Diyarbakır Organize Sanayi bölgesinde 3000 m2’lik kapalı alanda DİYAR KABLO olarak kablo üretimi ve ihracatına başlamıştır.

Müşterilerine daha kaliteli ve yüksek kapasite ile hizmet verebilmek için firmamız 2008 yılında Diyarbakır Organize Sanayi bölgesinde 6.000 m2 kapalı alan olmak üzere toplamda 18.000 m2’lik alanda üretime devam etmektedir. Şirketimiz sürekli yenilikçi vizyonuyla yeni makine yatırımları yaparak kablo granürü üretimini artırmış ve bunun yanı sıra aydınlatma ürünlerini de üreterek ürün yelpazesini genişletmiştir. Firmamız 2.000 ton/yıl bakır işleme, 4.000 ton/Yıl granül ve 3.000.000 adet/yıl aydınlatma ürünleri üretim kapasitesine sahip olup müşterinin artan taleplerine ihtiyaç verebilmektedir. ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgelerine sahip şirketimiz kalite yönetim sistemlerini kendisine ilke edinmiştir. Bu ilkeler çerçevesinde hareket eden DİYAR KABLO teknolojiyi de yakından takip ederek müşterilerine güvenilir ve üstün kaliteli ürünler sunarak, sürekli müşteri memnuniyetini sağlamaktadır.

Kaynak: http://www.diyarinsesi.org/haber/isgal-yatirimi-engelliyor-44712.htm#ixzz2maq8oPsk