İSTİŞARE KURULU TOPLANTIMIZ BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

İSTİŞARE KURULU TOPLANTIMIZ BÜYÜK BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

Derneğimizin 2013 yılı II. yüksek iştişare kurulu toplantısı 9 kasım 2013 tarihinde liluz otelde gerçekleştirildi.

Yüksek istişare kurulu başkanı sayın Raif TÜRK’ün başkanlığında yapılan yüksek istişare kurulu toplantısına Gıda Tarım ve hayvancılık bakan yardımcısı Kutbettin ARZU, büyük şehir belediyesini temsilen YG21 Kent Konseyi Genel Sekreteri ve Büyük Şehir Belediye Spor başkanı Av. Metin KILAVUZ, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan KARAKOYUN, DTSO Başkan yardımcısı Metin ASLAN, meclis başkanı Celalettin BİRTANE, Ticaret Borsası Başkanı Ebubekir BAL,Sur Belediye Başkanı Abdullah DEMİRBAŞ,Gümrük Müdürü Hanife BULUT, DOGÜNSİFED Başkanı Şahismail BEDİRHANOĞLU, GÜNSİAD Başkanı Mahmut ODABAŞI, DOGÜNKAD Başkanı Nevin İL, DİKAD Başkanı Esra AKSU,OSGİAD Başkanı Hüsnü PERVANE,DİTAM Başkanı Mehmet KAYA, İHD şube Başkanı Raci BİLİCİ, Kamu Kurum Temsilcileri, DİSİAD üyeleri ve Basın Mensupları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Burç BAYSAL; Türkiye ve Bölgemiz önemli bir süreçten geçiyor. Bu süreçte rol alan aktörler rollerini iyi oynamalı, büyük sorumluluk içerisinde hareket etmelidirler. Yakalanan barış sürecenin devam etmesi ve kürt sorunun çözümü için gerekli adımlar hemen atılmalıdır. Bunun için öncelikle anayasal düzenlenmeler ivedilikle yerine getirilmelidir. Bu nedenle meclisteki siyasi partiler uzlaşarak yola devam etmelidirler.

Bir diğer husus Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından konut rezerv alanı ilan edilen Dicle Vadisi ve Kent Ormanı kararının ilgili bakanlıkça tekrar gözden geçirilmesi gerekir bu kentin yöneticilerine ve kent halkına danışılmadan ve bu konuda görüş alınmadan merkezden alınan kararları kabul edilemez olduğunu belirtmeliyim bu alanda kentin nefes alabileceği yeşil alanlar olarak korunmalıdırlar yine Atatürk Stadyumunun konut ve iş merkezi olarak yapılandırılmasına da  karşı olduğumuz kamuoyu bilmelidir.

Son olarak değinmek istediğimiz konu yaklaşan yerel seçimlerle ilgilidir. Bizim için hiçbir parti, bireyin bir diğerinden farkı yoktur.  Siyasi partiler adaylarını belirlerken etnik kimliği, dini, dili ve cinsiyetine bakmadan bu kentin yönetimini en iyi yapabilecek, halkla bütünleşebilen ve halkın beklentilerine cevap verebilecek adayları seçmelidirler.” dedi.

Daha sonra konuşan YG21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Metin KILAVUZ; DİSİAD’ın bu kent için yaptıklarını büyük bir takdir ile izlemekteyiz. Bu nedenle de kendilerine teşekkür ediyoruz. Bizim en hassas olduğumuz konuların başında yer alan Dicle Vadisi ve Kent Ormanının konut rezerv alanı olarak ilan edilmiş olmasıdır. DİSİAD’ın da aynı kaygıları taşıyarak konuya yaklaşımları bizleri de güçlü kılıyor. Biz bu alanların mutlak suretle yeşil alan olarak kalmasını sağlamak için gerekli tepkileri geliştiriyoruz. Ve bunun için ortaya koyacağımız tepkilerin GEZİ olaylarına benzemeyeceğini de deklere ediyoruz. Umarız ki bu kararlar yeniden gözden geçirilerek kent halkının kullanımına terk edilirler.

liuz2

liluz1

liluz5