Çarşamba , 17 Temmuz 2019
Anasayfa » Basında DİSİAD » Valilik ve belediye el ele verdi, Diyarbakır‘ı turizmde tanıtıyor

Valilik ve belediye el ele verdi, Diyarbakır‘ı turizmde tanıtıyor

FUNDA ÖZKAN funda.ozkan@aksam.com.tr

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Burç Baysal geçenlerde aradı: “Diyarbakır turizmi paneli düzenliyoruz, gelir misin?”
Diyarbakır ve turizm kelimelerini bir araya getirmeyi 20 yıl önce aklımızdan bile geçirmezdik, iki yıl önce ise güzel bir hayaldi. Dahası bir araya dahi gelmeyen vali ile belediye başkanı şimdi el ele vermiş, panelin destekçisi olmuş.
Sabah Diyarbakır’a indiğimizde sıcacık bir hava karşılıyor. İstanbul’da 30 Mart seçimleri yerelden çok genel havasında ama burada öyle değil. Yolda konuşuyoruz: “Doğu’da hiçbir MHP binasına saldırı olmadı, olmaz da. Söyleyin biz mi milliyetçilik yapıyoruz?”

Hasan Paşa Han’da Vali Cahit Kıraç ve Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ile bir araya geliyoruz.
Emniyet Müdürü Halis Böğürcü “Sizce ben nereliyim?” diye soruyor. Ve yanıtlıyor:
“Doyduğum yerli, Diyarbakırlı. İki ay oldu ben buraya geleli. Demokratik hakların kullanımıyla ilgili gösterilerde hiçbir olumsuzluk yaşanmadı.”
Şunu da ekliyor:
“Aman nazar değmesin.”
Vali Cahit Kıraç sözü sürdürüyor:
“Diyarbakır tiyatrosuyla, sanatıyla, kültürüyle konuşulmalı artık.”

Hilton açıldı… Novotel, Divan sırada
Turizm panelinde seyahat acentelerinin birliği TÜRSAB’ın Başkanı Başaran Ulusoy ile THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da konuşacak. Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Burç Baysal’a soruyorum:
“Turizm istiyorsunuz ama Diyarbakır hazır mı?”
“Diyarbakır Surları UNESCO’ya aday… Önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın aday göstermesi gerekiyor. Paneli de hem bu amaçla yapıyoruz hem de iç turizmin gündemine girmeye çalışıyoruz. Diyarbakır sanayi toplumu olamaz, turizm kenti olabilir. Çözüm süreci de perdeyi açtı. Halen 5-6 yeni otel yatırım için hazırlık var” diyor.
Vali Cahit Kıraç anlatıyor:
“Panel henüz açılan Hilton’da yapılacak. Şu an Diyarbakır’ın 2 bin 100 yatak kapasitesi var. Bu yılsonunda 3 bin 200 yatak kapasitesine çıkacak, 2015 sonunda da 4 bine.” §
Novotel ile Divan otellerinin de inşasına başlanmış.

15 aylık çocuğuma atma diyorum atıyor
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın kardeşi Süleyman Demirtaş ile kahve sohbeti yapıyoruz. Yeğenim Nar’ın yaş günü partisinde gururla söylediği “5 yaşımdayım ama 6’dan gün alıyorum” sözlerini aktarıyorum.
Süleyman Demirtaş da “Benim de 15 aylık oğlum var. Bu aralar eline ne geçerse yere atıyor. Atma diyorum, gözümün içine baka baka atıyor. O durumu devlet ve Kürtlerin ilişkisine benzetiyorum. Yapma dedikçe gözünün içine bakarak yapıyor” diye anlatıyor.
Sırtlarına yıllarca yük vurulmuş olanların yorumları da farklı oluyor. Diyorum ki, “Yeğenimden, arkadaşlarımın çocuklarından biliyorum bir süre daha atacak. Erkek çocuğu olduğuna göre sonra tekmelemeye, yumruklamaya başlayacak.”
“İşte bak, yine devlet ve Kürtler arasındaki ilişki de böyle değil mi? Sonra ben onun

istediklerini canı gönülden yapacağım değil mi?”

Bu habere de bakabilirsiniz.

DİSİAD: Gelişmiş Diyarbakır Türkiye’ye Hizmet Eder

DİSİAD Başkanı Burç Baysal, gelişmiş bir Diyarbakır’ın Türkiye’deki güven ortamının tesisine hizmet edeceğini söyledi. Diyarbakır Sanayici …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir