Kürtçe Hamlet oyunu, İzmir’de de izleyiciyle buluştu.

Kürtçe Hamlet oyunu, İzmir’de de izleyiciyle buluştu.

Diyarbakır’dan da pek çok meslek ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile İzmir kent protokolünü buluşturan oyun büyük ilgi gördü. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte oyunu izleyen Baydemir, “Sanat barışın sesidir, sanat barışın köprüsüdür” dedi.

Hollanda, İsveç, Diyarbakır ve Ankara’dan sonra DBŞT, Hamlet oyunu ile İzmir Tiyatro Festivali’ne katıldı. 800 kişilik Büyükşehir Belediyesi İsmet İnönü Kültür Merkezi Sahnesi’ni dolduran Hamlet’i Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, BDP İl Başkanı Fuat Mikailoğlu, BDP MYK üyeleri Mukaddes Kubilay, Emirali Çelebi, Selahattin Işık, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, İzmir’in yazılı ve görsel medya temsilcileri, Yeşiller Partisi Genel Başkanı Arif Ali Cangı, EMEP; EDP, SDP, ESP, DSİP, HDK gibi parti temsilcileri, Kürdi-Der Başkanı Süreyya Polat, KESK ve şube yöneticileri, Dersim, Mardin, Varto gibi yöre dernek yöneticileri, Alevi-Bektaşi Federasyon yöneticileri, TAY-Der yöneticileri, insan hakları kuruluş temsilcileri, Ege ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden akademisyenler ve melleler izledi.

Diyarbakır’dan Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Remzi Can, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, GÜNSİAD Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) Başkanı Esra Aksu, TMMOB İKK temsilcisi ve Mimarlar Odası Başkanı Necati Pirinçcioğlu, işadamı Raif Türk, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek ve Diyarbakır Tanıtma Vakfı’ndan Şehmus Diken de oyunu İzmir’deki paralel kurum temsilcileri ile birlikte izledi.

Baydemir: Sanat barışın köprüsüdür

Oyunun ardından oyuncu Vural Tantekin İstanbul’da yaşamını yitiren Türk tiyatrosunun önemli isimlerinden Mücap Ofluoğlu’nu anarak başsağlığı diledi. Daha sonra İzmir Tiyatro Festivali adına Baydemir’e bir teşekkür plaketi verilirken, Baydemir oyuncuları çiçek vererek kutladı. “Onurlu barış, kardeşlik ve özgürlük hasretiyle hepinizi gönülden selamlıyorum” diyerek konuşmasına başlayan Baydemir, “Sanat barışın köprüsüdür. Sanat barışın, kardeşliğin sesidir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na nezaketinden ve ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Baydemir, “Şahsınızda İzmir halkına Diyarbakır halkının en kalbi duygularıyla dostluk, kardeşlik ve barış mesajını iletiyorum” dedi. Baydemir, “Bugün Diyarbakır’dan Diyarbekir’den 8 bin yıldır yaşamın hiç kesintiye uğramadığı Mezopotamya coğrafyasından, 8 bin yıldır güneşin hiç batmadığı Efes’e, Ege coğrafyasına kardeşlik buluşmasını gerçekleştirdik. Diyarbakır’dan ve İzmir’den sivil toplum örgütleriyle ve bu salonda İzmir halkı ile kadim bir dilin, bir medeniyet dilinin buluşmasını gerçekleştirdik” diyerek buluşmada katkısı bulunanlara teşekkür etti.