Çarşamba , 17 Temmuz 2019
Anasayfa » Haber Arşivi » DİSİAD’TAN İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ WAHLUND’A YATIRIM BRİFİNGİ

DİSİAD’TAN İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ WAHLUND’A YATIRIM BRİFİNGİ

DİSİAD olarak yaptığımız faaliyetler çerçevesinde 21 Haziran 2014 tarihinde İSVEÇ Büyükelçisi, Ticari Ateşeler, STK Başkanları ve bölgede yatırım yapan çok sayıda firma sahiplerinin katıldığı “DİYARBAKIR’IN YATIRIM POTANSİYELLERİ” adı altında brifing ve resepsiyon düzenledik.

H79C4046

Brifingde konuşan DİSİAD Yönetim Kurulu Başkanımız Burç Baysal, Bölge’nin eskiye nazaran daha çok güvenli, eşit ve adaletli bir yaşam için hızlı gelişmenin şart olduğunu belirtti. Baysal, “Bunun için gelişmenin kentin tüm dinamikleri ile kentimizin kalkınması için her kesimle işbirliğine hazırız. Turizm, Tarım, Sanayi ve diğer alanlarda sizlerin de payının olması önemlidir. Binlerce yıllık tarihi olan bu verimli topraklarda birlikte güzel işlere imza atabileceğimizi düşünüyoruz. Bölgemizdeki maden üreticileri Dünya’nın birçok yerine ihracat yapmaktadırlar. Bu konuda ortaklaşa hareket edebilirsek bundan nemalanabilir ve bu topraklarda acıyı hep beraber azaltabiliriz. Ortadoğu’nun hak ettiği yere gelmesi için Diyarbakır’ın hak ettiği kalkınmayı gerçekleştirmesi gerekiyor. Diyarbakır’ın kalkınması tüm Dünya’nın kalkınmasına yardım edecektir. Ticaretimizi kentimizde yapar iseniz size her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Ayrıca Diyarbakır’da İsveç bayrağının da dalgalanmasını isteriz. Dileriz ki kentimizde de İsveç Konsolosluğu açılır. İsveç fahri hemşehriliğinize talibiz. Bizim kalkınmamızda vereceğiniz destek emin olun ki çok değerli olacaktır” dedi.

fotoraf

Daha sonra verdiğimiz brifingde konuşan İsveç Büyükelçisi Lars Wahlund, davetlileri Türkçe selamlayarak “Amed’de olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi. Wahlund, “Bu güzel bölgede olmak sevindirici Türkiye ile İsveç arasında ciddi bir diyalog var ülkemizde 150 bin göçmen var ve bunların çoğu Kürk kökenli. İsveç’ten yılda 700 bin turist Türkiye’ye geliyor. Çünkü İsveç-Türkiye ilişkileri çok eskiye dayanıyor. Türkiye’ de çok sayıda İsveçli firma var. Bunların en büyüklerinden olan İKEA’ nın CEO’ su sizden biri Diyarbakır’ lı. Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirirsek bunu sadece İstanbul ile sınırlı tutmak istemiyoruz. Çünkü Diyarbakır önemli bir kent. Bu vesile ile Ticaret Müsteşarımızı getirdik. İlişkilerimizi güçlendirerek iyi işlere imza atabiliriz” dedi.

 

Bu habere de bakabilirsiniz.

DERNEĞİMİZ ÖNCÜLÜĞÜNDE DİYARBAKIR İŞ DÜNYASI ALMANYA’YA ÇIKARTMA YAPTI

SUNEXPRESS Tarafından 19 Haziran’da Diyarbakır/ALMANYA direk uçuş seferleri başlatıldı. Derneğimiz öncülüğünde uluslararası ilk uçuş seferlerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir