Perşembe , 18 Temmuz 2019
Anasayfa » Basında DİSİAD » Disiad Stadyumun Avm’ye Dönüştürülmesine Karşı

Disiad Stadyumun Avm’ye Dönüştürülmesine Karşı

DİSİAD Başkanı Baysal: “Mevcut stadyumun AVM’ye dönüştürülmesini uygun bulmuyoruz”

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal,Diyarbakır Atatürk Stadyumu’nun yerine alışveriş merkezinin yapılması ile ilgili karar alındığını savunarak, “”Mevcut stadyumun AVM‘ye dönüştürülmesini uygun bulmuyoruz” dedi.

DİSİAD tarafından yerel markaların tanıtımı amacıyla aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, KOSGEB Müdürü Mehmet Fidan, Vergi Dairesi Başkanı Osman Özbakır ve bazı iş adamları ile Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi‘ndeki Diyar Kablo Fabrikasını ziyaret etti.

DİSİAD Başkanı Baysal yaptığı konuşmada, Diyarbakır‘da yer alan fabrikalarda üretimlerin genelde tarıma dayalı olduğunu, Diyar Kablo firmasının ise farklı bir alanda üretim yaptığını söyledi.

Yaklaşık 14 aydır organize sanayi bölgesine ilave alan eklenmesi için çalışma yürütüldüğünü, bu çalışma sayesinde ilave edilecek alanın tapusunun alındığını ifade eden Baysal, ancak ilave yapılacak alanda işgalin var olduğunu bildirdi.

İşgalin yatırımı engellediğini kaydeden Baysal, şöyle konuştu:

“OSB’nin ilave alanı işgal altındadır. İşgal yatırımcıların Diyarbakır‘a gelmesini de engelliyor. Osb yönetimi işgalden ötürü alt yapı çalışmalarına başlayamıyor. Gerçek bir anlamda kalkınma istiyorsak, kalkınma için düzgün Osb alanları oluşturmalıyız. Bu konuda yetkilileri göreve çağrıda bulunuyuz. Kamu ve yerel yönetimlerin bu konuda insiyatif almasını istiyoruz.

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar planı ile ilgili düzenleme yapıyor. Mevcut stadyumun iş merkezine dönüştürülmesini uygun bulmuyoruz. Kentin en yoğun yerine alışveriş merkezi yapmak kentin hava almasını engellemektir. Mevcut stadyum yeşil alan olarak kalmalı. Ayrıca Dicle Vadisi Projesi kapsamındaki yerleri bakanlık, yapı ruhsatı vermek suretiyle konut alanına çeviriyor. Bu da çok yanlıştır.”

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (Dtso) Başkanı Ahmet Sayar ise dün açıklanan demokratikleşme paketinin yetersiz olduğunu savunarak, bölgenin ekonomik kalkınması için de yeni paketin hazırlanmasını istedi.

Diyar Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kırıcı ise yaklaşık 7 yıl önce faaliyete başlayan fabrikada 40 kişinin istihdam edildiğini söyledi. Teknolojiyi yakından takip etmeleri sayesinde çok katileli üretim yaptıklarını kaydeden Kırıcı, Doğuve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yanı sıra 4 ülkeye de ihracat yaptıklarını söyledi. –Diyarbakır

Bu habere de bakabilirsiniz.

Valilik ve belediye el ele verdi, Diyarbakır‘ı turizmde tanıtıyor

FUNDA ÖZKAN funda.ozkan@aksam.com.tr Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Burç Baysal geçenlerde aradı: “Diyarbakır turizmi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir