Çarşamba , 17 Temmuz 2019
Anasayfa » Basında DİSİAD » Disiad Başkanı: Akan Kanın Durması Yönünde Başlatılan Süreci Destekliyoruz

Disiad Başkanı: Akan Kanın Durması Yönünde Başlatılan Süreci Destekliyoruz

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, akan kanın durması ve sorunun çözümü yönünde başlatılmış olan süreci önemseyip, desteklediklerini belirterek, “Yasal düzenlemeler yapılmalı, çatışmasızlık ortamı sağlanmalı,”

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Burç Baysal, akan kanın durması ve sorunun çözümü yönünde başlatılmış olan süreci önemseyip, desteklediklerini belirterek, “Yasal düzenlemeler yapılmalı, çatışmasızlık ortamı sağlanmalı, demokratik siyasetin önü açılmalı, yargı süreci hızlandırılarak KCK adı altında tutuklu bulunan siyasetçiler serbest bırakılmalıdır” dedi.

DİSİAD Başkanı Burç Baysal, yaptığı açıklamada, terör olaylarında 30 yılda 40 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiğini, 10 binlerce insanın yerinden göç ettirildiğini, milyarlık kaynağın ise heba olmasına yol açtığını kaydetti. Geçmişte bu acıların yaşanmasına rağmen hükümetlerin çözüm yerine yangına körükle gitmeyi tercih ettiğini söyleyen Baysal, “Bütün bu acılar yaşanırken, ülke yönetim erkini elinde bulunduranlar sorunu teşhis ve tedavi yolunu aramak yerine, yangına körükle gitmeyi tercih ettiler. Özellikle inkarcı ve redci politikaların uygulanması sorunu giderek çözümsüzleştirdi. Ülkenin bölüneceği yönünde kamuoyunda yaratılan yapay korkular ise durumu daha da ağırlaştırmıştır. Oysa ki; Kürt sorunu akılcı politikalarla çözüme kavuşturulabilirdi. Başta Kürt kimliğinin tanınması olmak üzere, demokratik hak ve özgürlüklerin geliştirilmesiyle akan kan durdurulabilir, soruna kalıcı çözümler üretilebilirdi” dedi.

“ANA MUHALEFETİN DESTEK AÇIKLAMALARI UMUT VERİCİ”

Baysal, milletvekilleri Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın, İmralı’da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmenin iş camiasında umut verici mesaj olarak algılandığını ifade etti. Baysal, şunları söyledi:

“Bugün gelinen noktada sorunun çözümüne dair kamuoyuna yansıyan umut verici mesajlar herkes gibi bölge iş camiasını da umutlandırmıştır. Dolaylı da olsa sorunun muhataplarıyla başlatılan diyalog süreci oldukça önemli adımdır. Nihayetinde gerek yerel, gerek ulusal basına yansıyan mesajlar oldukça ümit verici mesajlar olmuştur. Hükümet tarafından başlatılan bu önemli süreçte, başta medya ve sivil toplum örgütleri konuya daha fazla ilgi göstermeli ve süreci destekleyen katkılarını ortaya koymalıdır. Özellikle ana muhalefet partisinin süreci destekler yöndeki mesajları herkes gibi bizlerde de büyük heyecan yaratmıştır. Başta TBMM çatısı altında yer alan tüm siyasi partiler olmak üzere, sivil toplum örgütleri, siyasi kaygılarını bir kenara bırakarak ülke menfaatlerini öncelikli kılan politikalarla bu sürece dahil olmalıdırlar.”

“YARGI SÜRECİ HIZLANDIRILARAK KCK TUTUKLULARI SERBEST BIRAKILMALI”

Kürt sorunun çözümü için artık kalıcı, somut adımların atılması gerektiğini belirten DİSİAD Başkanı Burç Baysal, şöyle konuştu:

“Kürt sorununun çözümü için artık kalıcı ve somut adımların zamanı gelmiştir. Özellikle sorunun muhataplarına çok daha büyük sorumluluklar düşmektedir. Süreci sekteye uğratabilecek hal ve davranışlardan uzak durarak, olası provokasyonları önleyici tedbirler alınmalıdır. Daha da önemlisi taraflardan hiçbiri süreçten çekilmemeli, bilakis süreci sonuca götürecek sağduyulu politikalarda kararlılık göstermelidirler. Bu sürecin devamı ve başarılı sonuca ulaşması için zaman kaybedilmeden gerekli sosyal, siyasal, kültürel ve demokratik hakları geliştirici yasal düzenlemeler yapılmalı, çatışmasızlık ortamı sağlanmalı, demokratik siyasetin önü açılmalı, yargı süreci hızlandırılarak KCK adı altında tutuklu bulunan siyasetçiler serbest bırakılmalıdır. Sonuç itibariyle, akan kanın durması ve sorunun çözümü yönünde başlatılmış olan süreci önemsiyor ve destekliyoruz.”

Kaynak: 07 Ocak 2013 Pazartesi

http://www.dha.com.tr/disiad-baskani-akan-kanin-durmasi-yonunde-baslatilan-sureci-destekliyoruz_409899.html

http://www.haberler.com/disiad-baskani-akan-kanin-durmasi-yonunde-4228243-haberi/

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/disiad-baskani-akan-kanin-durmasi-yonunde-baslatilan-sureci-destekliyoruz-haberi-139640

Bu habere de bakabilirsiniz.

Valilik ve belediye el ele verdi, Diyarbakır‘ı turizmde tanıtıyor

FUNDA ÖZKAN funda.ozkan@aksam.com.tr Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Burç Baysal geçenlerde aradı: “Diyarbakır turizmi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir